Współczesny dobry szef marketingu to już nie wypastowany laluś w garniturku i błyszczących lakierkach, padający na twarz przed groźnym prezesem.
Żaden tam korporacyjny wymoczek, za którego wszystko robią agencje reklamowe, public relations czy digitalowe. Utrwalony obrazek marketingowego bossa, który raz do roku podpisuje faktury usługodawców marketing services, by potem być dopieszczany przez dostawców i spędzać miesiące na rautach, szkoleniach czy kursokonferencjach – odchodzi do lamusa. Dziś prawdziwy szef marketingu ma być intelektualnym Einsteinem i fizycznie zdeterminowanym Terminatorem. Dociekliwym jak Inspektor Ryba czyli Tommy Lee Jones w Ściganym i elokwentnym niczym James Bond.
Cecha 1: Szef Wizjoner
Zarząd nie musi mieć wizji biznesu. Właściciel może być już zmęczony. Rada Nadzorcza patrzeć tylko na cyferki. Szef marketingu wizję biznesu mieć musi. Inaczej się udusi. Nawet superwizję. To u niego skupia się wiedza o kliencie, innowacjach, konkurencji. To on w nocy o północy ma wiedzieć co w trawie piszczy i z kim śpi asystentka głównego konkurenta. Ta wiedza rynkologiczna (a nie towarzyska) buduje fundament i klocki tego jak firma może wyglądać za 5 czy 10 lat. Tylko uchowaj Buka, żadnych fantasmagorii. I pamiętać, że jak Steve Jobs prezentował iPhona to chłopaki z Nokii kręcili kółka na czole.
Cecha 2: Szef Organizator
Tak jak specjalista ds. marketingu ma organizować współpracę z dostawcami, tak szef marketingu ma skutecznie kierować działem marketingu. Tworzyć zmotywowany zespół ludzi, którzy rozumieją choćby prosty fakt, że sieć nie zasypia i nie ma urlopów. Dlatego nie może być wydzierającym się na wszystkich kapralem i wymachującym zwolnieniami ordynansem prezesa. Największą wartość dają firmie mentalni ochotnicy, a nie niewolnicy. Ochotnik pomoże każdemu szefowi w biedzie, niewolnik zawsze podstawi nogę. Szacunek dla ludzi to podstawa każdej organizacji.
Szefie marketingu. Czas się zbadać wspólnie z Deloitte. Wielkie badanie CMOs
Cecha 3: Szef Rozwiązywacz rynkowych problemów
Rynek to nieustanne równania rynkologiczne. Ciągi zdarzeń i ich następstwa. Splot szczęśliwych ale i nieszczęśliwych wypadków. Szef marketingu odpowiada nie tylko za wtopy własne, ale wtopy swoich ludzi oraz wtopy dostawców. To nerwowa praca, w której nie da się wszystkiego przewidzieć. Dlatego od managerów wymaga się inteligencji, elastyczności i skutecznego rozwiązywania problemów. To oznacza jedno – decyzyjność. Jeśli twój szef marketingu nie ma sensownej decyzyjności i z byle popierdółką musi biegać do prezesa czy czekać aż się zbierze zarząd – może lepiej pogadać z owym zarządem o kompetencjach marketingu? Zawsze można zaprosić mnie na zamknięty workshop, firmową konferencję czy cykliczny zlot marketingu i sprzedaży. Pomogę!:)
Cecha 4: Szef Eksperymentator
Ten się nie myli, co nic nie robi. Szef marketingu musi zawsze próbować, tworzyć coś nowego, eksperymentować. Tak się buduje doświadczenie. Tak, to kosztuje pieniądze. 15-20% budżetu marketingowego warto przeznaczać na eksperymentowanie z różnymi działaniami czy projektami. Dziś świat marketingu daje wyjątkowe możliwości.
Cecha 5: Szef Ambasador klienta
Szefem dla szefa marketingu jest zawsze klient. W zasadzie dla szefa zarządu czy właściciela firmy też, ale nie zawsze się chcą do tego przyznawać. Rolą szefa marketingu jest im o tym nieustannie przypominać. Nieustannie! To jak budowane jest customer experience, w jaki sposób obsługiwany jest klient, jak działają sprzedawcy, księgowość czy ktokolwiek inny kto ma kontakt z klientem – jest pod pilną obserwacją szefa marketingu. Ambasador klienta walczy przede wszystkim o firmową rzetelność, wiarygodność i budowanie kapitału marki.
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | RSS
Ważne cechy, które niewątpliwie mogą świadczyć o tym, że to właściwa osoba na tym stanowisku.
Należy pamiętać, że wiele cech pasuje zarówno do różno-kontekstowych sytuacji. Dlatego też te “nowoczesne” zachowania mogą być uznawane za inne.
Każdy szef jest inny. Bardzo dobry artykuł.
Jack wielkie dzięki za ten artykuł 🙂 Świetnie obrazuje dzisiejszego “szefa”.
Dobry artykuł, oprócz tego szef musi być sprytny i na czasie, inaczej jego firma nie przetrwa…