fbpx

BADANIA | Pokolenie Z w Polsce: kreatywni, niezależni, niegeneralizujący

Rozwój osobisty, transparentność i etyka to kluczowe wartości dla polskiego pokolenia Z.

Rozwój osobisty, transparentność i etyka to kluczowe wartości dla polskiego pokolenia Z, jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez studentów Uniwersytetu SWPS i agencji They.pl. Badanie, obejmujące 2500 młodych Polaków, rzuca światło na to, jak pokolenie urodzone na przełomie wieków postrzega pracę, finanse, a także swoje miejsce w społeczeństwie.

Zgodnie z wynikami, dla pokolenia Z niezwykle ważna jest autentyczność i rzetelność informacji. W dobie rosnącej świadomości społecznej i ekologicznej młodzi ludzie oczekują od firm nie tylko jakości, ale również przejrzystości w komunikacji. Jak podkreślają autorzy raportu, pokolenie Z łatwo rozpoznaje i odrzuca wszelkie próby manipulacji czy nadmiernego uproszczenia.

Młodzi Polacy stawiają na samorozwój i niezależność, co odzwierciedla się w ich podejściu do pracy. Raport pokazuje, że nie chcą oni poświęcać życia zawodowemu sukcesowi kosztem życia prywatnego. Preferują elastyczność i równowagę, a możliwość rozwoju osobistego jest dla nich bardziej atrakcyjna niż tradycyjna ścieżka kariery w korporacji. Wielu z nich rozważa założenie własnej działalności lub prace na zasadzie freelancingu, co odzwierciedla ich przedsiębiorcze nastawienie.

Finanse również odgrywają ważną rolę, ale nie w sensie tradycyjnym. Pokolenie Z jest świadome swojej wartości rynkowej i oczekuje odpowiedniego wynagrodzenia za swoją pracę. Jednocześnie jednak, jak wskazuje raport, młodzi ludzie z tej generacji nie uważają pieniędzy za główny cel, lecz za narzędzie umożliwiające realizację osobistych pasji i marzeń.

Raport „Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie” stanowi istotny wkład w zrozumienie specyfiki młodego pokolenia, które wkrótce będzie dominować na polskim rynku pracy i konsumenckim. Dostarcza on cennych wskazówek dla pracodawców, marketerów oraz polityków, jak efektywnie komunikować się z pokoleniem Z, uwzględniając ich wartości i oczekiwania. Pokazuje też, jak ważne jest odejście od stereotypów i generalizowania w podejściu do młodych ludzi, którzy są znacznie bardziej złożeni i różnorodni, niż mogłoby się wydawać.

transmedialna-marka-jacek-kotarbinski-erwin-wilczynski-business-workshop

Główne wnioski:

  1. Dostęp do informacji. Pokolenie Z ceni transparentność i rzetelność informacji, szczególnie w kontekście marek i produktów.
  2. Niezależność i rozwój, Młodzi ludzie z pokolenia Z kładą duży nacisk na rozwój osobisty i samodzielność, unikając uogólnień i stereotypów.
  3. Praca i kariera. Praca dla pokolenia Z to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość rozwoju osobistego; wyraźne jest dążenie do znalezienia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
  4. Znaczenie wartości etycznych. Pokolenie Z jest wyczulone na kwestie społeczne i ekologiczne, oczekując od firm transparentności w tych obszarach.
  5. Różnorodność wewnętrzna. Raport podkreśla, że pokolenie Z jest niezwykle zróżnicowane, co wymaga odmiennego podejścia w komunikacji, zarówno w marketingu, jak i w polityce społecznej.
  • Zakres badania. Obejmował różne aspekty życia pokolenia Z.
  • Metodologia. Badanie nie było reprezentatywne; dobór próby był losowy.
  • Liczebność próby. Udział wzięło 2500 osób z pokolenia Z całej Polski.
  • Demografia. Uczestnicy byli zróżnicowani pod względem demograficznym i behawioralnym, obejmujący m.in. miejsce zamieszkania (miasta, wsie), płeć, wiek, status zawodowy i edukacyjny.

Raport do pobrania

https://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/key/26UeW65xtgSygv?hostedIn=slideshare&page=upload

2 komentarze do “BADANIA | Pokolenie Z w Polsce: kreatywni, niezależni, niegeneralizujący”

  1. Witam Panie Jacku,
    Jestem z pokolenia X i analizując wyniki tych badań pokusiłbym się o skromną konstatację, że obecni 20-parolatkowie z pokolenia Z różnią się od nas z pokolenia X głównie z powodu innych warunków, w których żyją, a dokładniej:
    1) Z-ki chcą i mogą myśleć o balansie między życiem zawodowym a prywatnym, gdyż z jednej strony mogą przebierać w ofertach pracy, a z drugiej gro z nich nie planuje zakładania rodziny, co znacząco ułatwia takie podejście.
    My X rzuciliśmy się na kariery zawodowe, jak koń na owies, gdyż lata 90-te to wreszcie umożliwiały (dorastaliśmy w smutnych latach 80-tych, kiedy głównym hasłem było: brak perspektyw). Zarazem zazwyczaj planowaliśmy dziecioróbstwo, co przy braku mieszkań, kredytów hipotecznych, 800+, 20% bezrobociu, braku możliwości, inflacji liczonej w setki a pózniej w dziesiątki %, legalnej pracy na zachodzie wymagało od nas skupieniu się w pierwszej kolejności na robocie. Dziś ja i wielu moich znajomych również stawiamy na work-life balance (takiego wyrażenia 30 lat temu nawet nie było).
    2) Ekologia jest dziś bardzo istotnym tematem, a do tego jesteśmy na tyle bogaci, aby realnie tego wymagać, więc nie dziwię się Z-ką, że na to stawiają, a my X raczej nie dożyjemy istotnych skutków braku działań w tej materii. Niemniej proszę pamiętać, że w latach 90-tych głównym problemem ekologicznym, o którym się mówiło była dziura ozonowa, która jakoś zniknęła (przynajmniej z newsów).

    Pozostałe wyniki również przypisałbym nam X-om, gdyż uważam, że:
    – byliśmy mistrzami w samodzielności,
    – zrywaliśmy w większością stereotypów, zwłaszcza tych z czasów komuny (myślę, że różnica w tym jest jedna zasadnicza: dla Z-tek zapewne my X jesteśmy stereotypowi😂 … i z nami walczą),
    – kto jak nie my X chcieliśmy rzetelnej informacji o wszystkim po czasach kłamstw upadłej komuny,
    – my też byliśmy i jesteśmy bardzo zróżnicowani w bardzo wielu wymiarach.

    Podsumowując, to my X jesteśmy dziś starymi ramolami zwanymi boomerami (jak mnie tak mój 12-letni syn nazwał, to zrozumiałem jak na nas patrzą, tzn. jak my na naszych rodziców 30 lat temu 😜‼️), a Z-ki są dziś młodymi gniewnymi. I tyle.
    Mam nieodparte, choć może błędne (jestem jedynie prostym inżynierem), wrażenie, że jeślibyśmy cofnęli się o 30 lat i zobaczyli nas w ich wieku, to znaleźlibyśmy mnóstwo podobeństw, choć zapewne różnice między nami, a naszymi rodzicami były większe, gdyż upadająca komuna pozostawiła po sobie bardzo dużo zagubionych sierot w wieku ówczesnych boomerów.

    Życzę szcęścia

  2. Na podstawie moich obserwacji (prowadzę działania w różnych firmach, ale nie badania socjologiczne), pokolenie Z opisane w ten sposób nie istnieje. Wartości etyczne są pozorne, albo raczej pozorowane: „Internet” jest podstawą do formowania poglądów, zarówno na etykę, jak i pozostałe kwestie. Pokoleniem Z łatwo manipulować, wolą (większość) gotowe wzorce do naśladowania, niż wypracowanie własnych standardów. Pokolenie Z nie uznaje autorytetów – dlaczego? Bo to wymaga wysiłku, by odkryć te prawdziwe oraz odwagi, by trwać i bronić wartości, które się kształtują pod wpływem wymagającego wzoru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry