Panorama TVP2 poważnie naruszyła zasady dziennikarstwa. Do Tiny Turner mam osobisty szacunek. W 1996 byłem na jej genialnym koncercie w Monachium i choć jej utwory to nie do końca moja bajka, to byłem pod wrażeniem głosu, umiejętności tanecznych i wyjątkowej werwy.
Wczoraj wieść o jej śmierci wyglądała dziwnie i okazała się totalnym fake newsem. Rozpowszechnienie fałszywej informacji o czyjejś śmierci jest największą wtopą. Niestety, czasami się zdarza.
Z fake newsem jest jak z puszczaniem wiatrów. Wszyscy czują, że jest coś nie tak, ale nikt nie chce się przyznać.
7 rad zanim wypuścisz fakenewsa
- Zapytaj Wujka Gugla w zakładce Wiadomości. Zajmuje to kilka sekund.
- Sprawdź Wikipedię czyli zapytaj Ciocię Wiki. Wikipedyści są naprawdę szybcy w zakresie wprowadzenia daty śmierci znanych osób. Czasem to zaledwie kilka minut od potwierdzenia danej informacji.
- Kontroluj źródło informacji. Skąd czerpiesz swoją sensację? Strony newsowe uznanych mediów: BBC czy CNN chcą być zawsze pierwsze w przekazaniu szczególnie czegoś ważnego. To, że jakiś niezidentyfikowany serwis spod Siebierza jest szybszy od nich, niezbyt dobrze wróży wiarygodności. Uważaj na źrodła typu CNNN.com, TWN24.pl, PAP.io tudzież BBIC.com 🙂 czy inne przekłamania i celowe literówki w nazwach popularnych serwisów.
- Sprawdź odpowiedni hashtag czy kanały na Twitterze. Jak nic nie gadają, to pewnie nic się nie dzieje. Choć trzeba uważać, wiadomość o „śmierci” Tiny Turner podchwycił jeden z posłów i poszło dalej.
- Każdy fakenews czemuś służy: wymuszaniu żebroleadów, agresywnej promocji czegoś, pozyskaniu danych. Jeśli wyświetlają Ci się nachalnie reklamy czy skrypty do pozostawienia informacji, to poważny znak ostrzegawczy.
- Nie ma mocnych na fakenewsy. Każdy może dać się wkręcić. Dlatego zanim wrzucisz sensacyjną wiadomość pomyśl trzy razy, przeżegnaj się, zmów jedną zdrowaśkę i wypij szklankę wody. W tym czasie na pewno taka informacja będzie zweryfikowana globalnie.
- Z każdym wypuszczonym fakenewsem umiera jedna, mała panda. Pamiętaj o tym. Uratuj ją, informując nadawcę, że rozsiewa fakenewsy 🙂
♥ Jeśli lubisz moje teksty – zapisz się na newsletter.
Chcesz posłuchać o fakenewsach, profesjonalnym dziennikarstwie, wkrętach typu #polskichlopak i post-prawdzie oraz jak sobie z nimi radzić, zapraszam do obejrzenia: Nagranie LIVE: Jacek Kotarbiński i Daniel Kędzierski rozmawiają o fake news, influencerach i mediach.
Bardzo ciekawa rozmowa. Pan Kędzierski, twórca Facebook Ads Manager – narzędzia automatyzującego kampanię na FB, jak nikt obeznany jest w SM. Inna sprawa, że fake newsy były i będą obecne w sieci.